UUDISED

TÕNU AIGRO ON KRIISI VÄLTEL SUUTNUD MAREPLEKSIS KOONDAMISTETA LÄBI AJADA

Firma Marepleks annab Elvas tööd enam kui sajakonnale inimesele. Kindlalt kuulutakse kohaliku TOP 10 hulka. Äsjalõppenud eriolukorrast tingitud seisakust tuldi välja nii, et töötajate palku ei pidanud kärpima, küll aga vähenes töökoormus ja vastavalt ka reaalsissetulek. Firmajuhil Tõnu Aigrol on okas hinges riigi käitumise suhtes.

Mööda Pikka tänavat kesklinna poole sõites tuleb silmad lahti hoida ja teraselt jälgida, kus asub linna üks olulisi tööandjaid Marepleks. Parasjagu oli käes pealelõunane aeg ja tehases käis töö täie hooga. Ees ootas kohtumine Marepleksi juhataja Tõnu Aigroga. Firma tegutseb klaasiturul 1995. aastast. Siin töödeldakse lehtklaasi igal võimalikul moel. Aigro sõnul on ta elus näinud igasugu segaseid aegu, praegune koroonaviirusest tingitud kriis jääb elu lõpuni mällu.

“See, mis majanduses tehti, oli sigadus,” ei säästa ta otsekohese inimesena värve. “Plaksti kuulutati eriolukord välja ja piir pandi lukku. Majandus keerati ühekorraga kihva. Rahvast oleks pidanud juba varem ette hoiatama ja kõigest aegsasti ning selgelt rääkima, kuidas sellises olukorras käituda ja toime tulla. Seda oleks saanud teha juba veebruari lõpul kui oli selge, et meilgi pole sellest viirusest pääsu. Häiris valitsuse külvatud hirm,” ütles Aigro välja oma arvamuse.

“Rahvale oleks pidanud saatma selged sõnumid: ei kallista, ei musuta, ei käi pidudel. Seda tulnuks meedias pidevalt korrata. Terviseamet ajas ikka udujuttu. Need 5-6000 kuus teenivad tädid ja onud, kes istuvad toolil oma tagumiku lapikuks, ei teadnud üldse, mis ümberringi toimub, ” on firmajuht praegugi tõre.

Marepleks oli üks väheseid ettevõtteid, mis ei sulgenud kriisiajal tootmist. “Tehases käis töö. Fakt oli see, et tellimusi tühistati või lükati edasi. See tekitas omajagu segadust. Nüüd hakkab kõik tasapisi rööbastele minema,” näeb ta leevenemise märke. Tõnu Aigro sõnul nende ettevõttes keegi COVID-19 viirusesse ei nakatunud. Töötajad olid reeglitest teadlikud ja pidasid neist ka kinni.

Aigro on rahul, et Marepleksi rahval oli kogu kriisiaja töökoht olemas. Kedagi ei pidanud kulude kokkuhoiu ja tellimuste vähenemise pärast firmas koondama. Küsimusele, kas töötajate palku tuli ka vähendada, kostis Aigrolt selge “ei.” Rahvas on firmajuhi sõnul igati mõistlik ja arusaav.

Kriisi mõju väljendub aga selles, et ettevõttes töötatakse osaajaga. Mõnel nädalal ei tule nädala täistööaja 40 tundi täis. Selle võrra on ka palk väiksem. “Tööseisakuid koroona ajal oli. Teatud tehnoloogiliste operatsioonide järele kadus nõudlus. Nende uuesti taastamine võttis paar nädalat aega. Palgakärbetele me ei läinud. Näed, elasime selle raske aja üle,” arutles Aigro.

Mehe kinnitusel on elus kõige hullem hirmufaktor. “See tapab kõige rohkem. Hirm tuleviku ees on koormav. Õnneks oleme meie siiani kenasti hakkama saanud ja loodetavasti läheb elu ka paremaks. Tuleb aru saada – see viirus ei kao kuhugi, ta jääb siia. Selle viirusega tuleb õppida koos elama. Lõpetame selle paanika külvamise,” on mehe soovitus kõigile.

Tõnu Aigrol on oma tähelepanekud ka kohaliku elu ja valla juhtimise osas. Otsekohese väljaütlemisega mees on volikogus võimuolijatele igal juhul keeruline natuur. Igal juhul valutab mees südant ettevõtluse tuleviku, linna heakorra ja kui inimeste üldise käekäigu pärast.

Näita rohkem

Seotud artiklid

KOMMENTAARIUM

Back to top button